Piecokominki
Dzięki temu, że nasze domy i mieszkania są coraz cieplejsze, lepiej zaizolowane, często wyposażone w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła nie potrzebują aż tak dużej nadwyżki energii jaką jest w stanie wyprodukować dobrej jakości wkład kominkowy. Co wtedy? Budujemy pieco-kominek lub piec kominkowy na drewno.
Ktoś zapyta – czemu nie tradycyjny piec? Odpowiedź jest prosta – typowy piec zduński nie spełnia najnowszych norm zapylenia, nie jesteśmy w stanie zbadać czy w wyniku spalania nie powstają szkodliwe cząstki.
W pieco-kominku z wkładem kominkowym wytworzona podczas spalania drewna energia jest magazynowana w masie akumulacyjnej a następnie oddawana do pomieszczenia poprzez ściany pieca lub piecokominka najzdrowszym możliwym sposobem – czyli promieniowaniem podczerwonym (temperatura ścian może dochodzić do 70-80 st.C w górnej części zabudowy). Temperatura utrzymuje się przez 6 do 12 godzin w zależności od chwilowego zapotrzebowania na ciepło.
Jakie są różnice pomiędzy kominkiem, piecokominkiem a piecem?
Kominek
Kominek składa się z wkładu kominkowego, zaizolowanej obudowy i kratek grzewczych. To najprostsza i jednocześnie najczęściej wybierana przez klientów forma kominka. Szybko się nagrzewa i jest chętnie wykorzystywana w okresie wiosenno – jesiennym, kiedy jeszcze lub już nie działa ogrzewanie podłogowe.
Piecokominek
Piecokominek posiada ściany wykonane są z płyt szamotowo – betonowych, a we wnętrzu znajdują się dodatkowe elementy akumulacyjne, które przechwytują większą część energii wytworzonej przez wkład kominkowy. W pieco-kominku zachowana jest cyrkulacja gorącego powietrza, co znacząco przyspiesza nagrzanie pomieszczeń.
Piec kominkowy
Piec kominkowy nie posiada kratek grzewczych, cała energia wytworzona przez wkład lub piec kominkowy gromadzona jest w wewnętrznej masie akumulacyjnej i przekazywana na pomieszczenie przez ściany szamotowo – betonowe. Ten system działa najdłużej.
Kominek tradycyjny.
Kominek z krążkami akumulacyjnymi.
Elementy akumulacyjne: kształtki, płyty, cegiełki, bloczki i krążki.